Zirkonyum Diş Kaplama ile Porselen Diş Kaplama Farkları

Writer Come2Care 07.06.2022

Yaş almaya ve diğer etkenlere bağlı olarak dişler zaman içinde dayanıklılıklarını ve beyazlıklarını kaybedebilirler. Ayrıca dişlerde meydana gelen çürükler, kırıklar ve diğer hasarlar da ağız sağlığını bozabilir. Bu tür durumlarda dişlerin eski görünümüne ve sağlığına kavuşturulması amacıyla estetik diş hekimliği uygulamalarından faydalanmak mümkündür.

Dişlerde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ciddi düzeyde yıpranma, erozyon veya çürük gibi durumlarda sıklıkla diş kaplama prosedürü uygulanır. Diş kaplama dişlerin ömrünün uzatılmasında ve estetik açıdan memnuniyet verici sonuçlar alınmasında etkili bir yöntemdir.

Ağız ve diş fonksiyonlarının daha işlevsel bir hale getirilmesi ve daha estetik bir görünüme kavuşulması amacıyla uygulanan diş kaplama tedavisi bir seçenek olduğunda; zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama arasındaki fark gündeme gelir.

 

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Güzel, sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak kişilerin öz güveni üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aksi halde gülmekten ve konuşmaktan çekinen kişiler öz güven kaybı yaşayabilirler. Porselen diş kaplama çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde ortaya çıkan ve daha estetik bir gülüş elde edilmesini sağlayan porselen diş kaplama ideal ağız fonksiyonlarına ulaşılmasında da önemli bir rol üstlenir.

Porselenden elde edilen malzemeyle doğal diş yüzeyine kaplama yapılmasına porselen diş kaplama adı verilir. Dişlerdeki çeşitli kusurların giderilmesi için sıklıkla tercih edilen porselen kaplama çarpık, hasarlı ya da aralarında boşluk olan dişlerin renk, şekil ve boyut değişikliklerinde kullanılabilen bir yöntemdir. Alınan ölçülere göre laboratuvar ortamında hasta özelinde hazırlanan ince kabukların diş üzerine yapıştırılmasıyla tedavi süreci tamamlanır.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Estetik ve dayanıklı bir materyal olan zirkonyum kullanılarak diş yüzeylerinin kaplanması işlemine zirkonyum diş kaplama adı verilmektedir. Zirkonyum kaplama ışık geçirgenliği, dayanıklılığı, beyaz rengi ve estetik protez tedavilerine imkân vermesi gibi etkenler sonucunda sıklıkla uygulanır. Zirkonyum kaplama çürük dişlerin restorasyonunda etkili bir yöntem olmasının yanı sıra beyaz dişlere ve estetik açıdan daha iyi bir gülümsemeye sahip olmak isteyen kişilere de uygulanabilir. Zirkonyum ön dişlerde estetik bir görünüm sağlamakla birlikte arka dişlerde de tercih edilebilir. 

 

Aralarındaki Fark Nedir?

Porselen diş kaplama son derece dayanıklı olduğundan kolay kolay kırılmaz ve uzun süreli kullanımlarda dahi parlaklığını kaybetmez. Metal destekli olan porselen diş kaplamalar ışık geçirmez. Genellikle ön dişler arasındaki boşluk yani “Diastema” sorununun giderilmesi, dönmüş, şekli bozulmuş dişlerin, dişlerdeki renklenmelerin, aşınmış ve kırılmış dişlerin tedavisinde kullanılır.

Zirkonyum diş kaplamaların içeriğinde metal destek bulunmaz. Estetik açıdan doğal dişe en yakın uygulama olarak kabul edilen zirkonyum yüksek gerilme direncine sahip olduğundan hem ön hem arka dişlerde kullanılabilir. Doğallığı, doku uyumu, sağlamlığı ve estetik görünümü nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Metal destekli seramik kron olarak da bilinen porselen diş kaplama, alttaki metalin görüntüsünü yansıttığından mat ve donuk bir görünüm sergiler. Alttaki metalin zaman içinde oksitlenmesi sonucu diş etinde renklenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalınması ihtimali vardır. Diş etiyle uyumlu olmayan metal altyapı bir süre sonra diş eti sınırında açılmalara neden olduğundan bu bölgede yiyecekler birikir. Porselen diş kaplamaların ortalama 7 ila 10 yılda değişmesi gerekebilir.

Zirkonyum yarı metal bir materyal olarak ışık geçirgenliği ile ön plana çıkar. Bu özelliği sayesinde dişin kendi rengini doğrudan yansıtarak doğal bir görünüm sergiler. Diş etiyle yüksek uyumluluğa sahip olduğundan diş eti sınırında yiyecek birikimine neden olmaz. Maliyeti porselene oranla daha yüksek olmakla birlikte uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

BOOK YOUR FIRST CONSULTANT TODAY