Yüz Estetiği Nedir? Yüz Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Writer Come2Care 15.06.2022

Yüz yalnızca insan vücudunun en çok dikkat çeken bölgesi olduğundan değil aynı zamanda diğer insanlarla iletişim kurma aşamasında üstlendiği rol nedeniyle de çok önemlidir. Bu nedenle daha genç, sağlıklı ve estetik açıdan iyi görünen bir yüze sahip olmak isteyen kadınlar ve erkekler yüz estetiği prosedürlerinden yararlanırlar.

 

Yüz Estetiği Nedir?

Yüz, boyun ve dekolte bölgesinde gerçekleştirilen estetik prosedürler genel olarak yüz estetiği olarak adlandırılır. Yüz estetiği uygulamalarının amacı; yaş almaya ya da diğer etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan cilt sarkmalarının ve kırışıklıklarının giderilmesidir. Pek çok kişide yaş alma belirtileri ilk olarak göz çevresinde ortaya çıkar. Aynı şekilde yüz bölgesinde zaman içinde ortaya çıkan değişiklikler arasında alın çizgilerinde derinleşme, göz kapaklarında düşme ve göz altı torbalarında belirginleşme sayılabilir. Çeşitli nedenlerle yüz ve boyun bölgesinde ortaya çıkan ve estetik açıdan kişide rahatsızlık uyandırabilen bu tür sorunların giderilmesi için estetik prosedürlere sıklıkla başvurulur.

 

Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Yüz estetiğinin nasıl yapılacağı hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere göre tercih edilen yöntemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yüz farklı unsurları bir araya getiren bir yapı olduğundan bu unsurlar arasındaki uyumu sağlayacak prosedürler uygulanmalıdır. Yüz germe  estetiği uygulandığı durumlarda yüzdeki yağ, sinir ve kas dokuyu meydana getiren Smas yapının asılması yoluyla yüzdeki sarkma giderilerek daha gergin bir görünüm sağlanır. Daha genç bir görünüm elde edilmesi için ihtiyaç halinde yüz germe ameliyatı, göz kapağı estetiğiyle kombine edilebilir. Göz kapağındaki fazla deri alınıp yer değiştiren yağlar doğru bölgelerde konumlandırılarak sarkmanın neden olduğu yaşlı görünüm giderilebilir.

Yaş alma ve diğer nedenlerle boyun bölgesinde ortaya çıkan sarkma problemleri boyun germe estetiğiyle giderilerek yüzle uyumlu genç bir görünüm elde edilebilir. Bunun için yapılması gereken boyun kasının toparlanması, fazla derinin çıkarılması ve ihtiyaç halinde boyun bölgesindeki fazla yağların uzaklaştırılmasıdır.

 

Yüz Estetiği Kimlere Uygulanır?

Zaman içinde yaş almanın ve diğer faktörlerin etkileriyle yüz bölgesinde sarkmalar ortaya çıkan, yüzündeki oval görünüm kaybolan, alın ve yanakları aşağı doğru yer değiştirmeye başlayan kişiler yüz estetiği için uygun adaylar olarak kabul edilirler. Buna ek olarak daha genç yaşlarda olmasına karşın genetik etkenlerle gözleri ve kaşları aşağı düşük olan kişilere de ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak prosedürler uygulanabilir. Bununla birlikte uygulama yapılacak kişilerin genel sağlık durumlarında estetik ameliyatlara engel bir durum olmaması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

 

Yüz Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Yüz estetiği çeşitleri cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürler olarak sınıflandırılabilir. Uygulama yapılan bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte en sık uygulananlar arasında; yüz germe, yüze yağ enjeksiyonu, bişektomi, kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, çene dolgusu, boyun germe, burun estetiği ile botoks ve dolgu enjeksiyonları, mezoterapi, kimyasal peeling ve PRP sayılabilir.

Bu kapsamda alın ve göz çevresindeki çizgiler ile göz kapağındaki düşüklük giderilebilir. Yüz ve boyun bölgesindeki sarkma görünümü iyileştirilebilir. Kaşlar kaldırılarak daha genç bir görünüm sağlanabilir. Burun görünümü, yüzün diğer unsurlarıyla daha uyumlu bir hale getirilebilir. Elmacık kemiklerine hacim ve belirginlik kazandırılabilir. Ayrıca kulaktaki doğuştan gelen ya da sonradan oluşan bozukluklar giderilebilir.

 

Yüz Estetiği Fiyatları Ne Kadar?

Yüz estetiği fiyatları yapılan uygulama özelinde değişiklik gösterebilir. Yüz estetik ameliyat fiyatları belirlenirken tedavi edilmek istenilen sorunun derecesi, hastanın yapısal özellikleri, prosedürün kapsamı, bir başka prosedürle kombine edilip edilmeyeceği, kullanılacak anestezinin türü, estetik cerrahın uzmanlığı, kliniğin fiyat politikası ve birçok farklı etken değerlendirilir.

 

Kalıcı Yüz Estetiği Nedir?

Kalıcı yüz estetiği cerrahi prosedürlerle gerçekleştirilen uygulamalar şeklinde tanımlanabilir. Ancak yüz yaşlanma, yer çekimi ve diğer çevresel faktörlerin etkilerine açık bir bölgedir. Bu nedenle her ne kadar cerrahi prosedürlerle elde edilen sonuçlar kalıcı olsa da zaman içerisinde yaşlanma sürecinin durdurulamamasına bağlı olarak yüz bölgesinde birtakım değişiklikler yaşanabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

 

Yüz Şekli Estetiği Nedir?

Sosyal ortamlarda bırakılan ilk izlenimin temeli olan yüz hatlarının yorgun ve çökmüş olması, fazla keskin ya da sinirli bir görünüm sergilemesi istenilen durumlar değildir. Yüzde doğal ve etkileyici bir görünüm elde edilmesi için elmacık kemiği, yanak ve çene bölgesinin de dahil olduğu tüm unsurların uyumunun sağlanması için yüz şekli estetiğinden yararlanılabilir.

Bu kapsamda elmacık kemiği bölgesindeki hacim kaybı yağ veya dolgu enjeksiyonu ya da implant yerleştirilmesi yoluyla giderilebilir. Yanak bölgesinin normalden daha dolgun olması halinde bukkal yağ pedleri çıkarılarak çeneye doğru inen estetik bir hat oluşturulabileceği gibi bölgenin çökük olması halinde dolgu ya da yağ enjeksiyonu yapılması gündeme gelebilir. Çenenin olması gerekenden daha ileri ya da geride konumlandığı hastalarda dolgu ve yağ enjeksiyonları ya da cerrahi prosedürle implant yerleştirilmesi tercih edilebilir. Böylece estetik açıdan daha iyi bir görünüme kavuşulduğu gibi öz güven artışı sağlanabilir.

BOOK YOUR FIRST CONSULTANT TODAY