Breast Reduction

Meme küçültme ameliyatı, göğüslerden fazla yağ, meme dokusu ve cilt dokusunun alınması, memelerin yeniden şekillendirilmesidir. Büyük göğüslere sahip olan kadınlarda bu nedenle bazı problemler meydana gelir.

Bunlardan en yaygın görülenleri kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı, göğüslerin altında kronik kızarıklık, sinir ağrısı, aktivitenin kısıtlanması, sütyen ve kıyafet kullanımında zorluktur. Bununla beraber aşırı büyük göğüsler bazı kadınları fiziksel görünüm konusunda da olumsuz etkilemektedir. Bu da aynı zamanda psikolojik olarak içe kapanmaya da yol açabilmektedir.

Göğüs küçültme operasyonu hastanın göğüslerinin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bunlardan bir tanesi kesilerin yeridir. Ameliyatın yapılacağı kesilerin yerine planlama aşamasında karar verilir.

Ayrıca bazı durumlarda fazla yağ dokusunu çıkarmak için liposuction da kullanılabilmektedir. Operasyonda her areola etrafına kesi açılır. Buradan fazla yağ, meme ve cilt dokusu çıkarılır. Her iki meme de yeniden şekillendirildikten sonra meme ucu ve areola yeni konumuna alınır.

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastaların operasyondan sonra spor sütyeni ya da sıkılaştırıcı bandajlar takması gerekebilmektedir. Hastalar genellikle operasyondan sonraki gün taburcu edilirler. Meme küçültme ameliyatı ile gerekli durumlarda meme dikleştirme operasyonu da eş zamanlı planlanabilmektedir.

Read more Close Post
Start Planning Your Treatment Now
Two out of three people achieve their dreams thanks to Come2Care
Lets Start
F.A.Q.

Patients do not feel anything during breast reduction surgery since it is done under general anaesthetic. It is typical to have discomfort in the surgical region for a few days after the procedure, but this may be readily managed with medicines.

Patients are released the following day after breast reduction surgery. The drains that were inserted in the operation region to evacuate the collected fluids are withdrawn after the procedure, the operation area is dressed, and the patient is released wearing a sports bra.

Patients may resume to their everyday life within 1 error after breast reduction surgery. However, employment that need a lot of physical strength or activities that require a lot of activity should be avoided.
Clinical Features
Airport Pickup
VIP vehicle transfer service
Hotel Accommodation
Treatment in A-plus hospitals
State-of-the-art treatment approaches
High quality healthcare
Personalized treatment
Careful, meticulous and sterile
24/7 patient counseling
Interpreter and Guidance
Experienced specialist physician staff
Convenient location
Order of Operation

Please let us know which operation you'd want assistance with through phone, Whatsapp, or email. Within 24 hours, we will contact you.

By filling out the form on our contact page or sending a message over Whatsapp, you may acquire pricing information for the surgery you wish.

We organise your arrival and departure from your nation to Turkey in collaboration with the highest quality travel firms.

Our staff greets you with the VIP Transfer van as soon as you arrive at the airport.

Your procedure is carried out at A+ hospitals by our experienced specialists.

The outcome of the treatment procedure is thoroughly tracked after the operation and after you return to your home country.

BOOK YOUR FIRST CONSULTANT TODAY